43. edycja Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022
Niezmiennym celem Konkursu jest wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów, działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami oraz wyrażenie uznania dla ich autorów, a także propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnych.
W Konkursie mogą uczestniczyć muzea w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2022 r. poz. 385), których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzea mogą zgłaszać na Konkurs przedsięwzięcia, które zostały zakończone w 2022 r., tj. w roku edycji Konkursu. Wyjątkiem są wystawy czasowe, które mogą być udostępniane publiczności do końca lutego 2023 r.
Do Konkursu mogą być zgłaszane przedsięwzięcia muzealne w następujących kategoriach:
A. Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury
B. Edukacja
C. Projekty naukowo-badawcze
D. Nowe i zmodernizowane wystawy stałe
E. Wystawy czasowe
F. Inwestycje
Jak wziąć udział w konkursie?
Na pełne zgłoszenie konkursowe składają się: karta zgłoszeniowa i przygotowana przez muzeum prezentacja (format zapisu pdf).
Pierwszy krok: przygotowanie karty zgłoszeniowej i jej przesłanie na adres: sybilla@nimoz.pl
Drugi krok: Po dokonaniu formalnego sprawdzenia kompletności karty zgłoszeniowej przez sekretariat Konkursu, muzeum otrzyma hasło dostępu do elektronicznego systemu naboru zgłoszeń.
Trzeci krok: W elektronicznym systemie naboru zgłoszeń muzeum zamieszcza pełne zgłoszenie, tj. kartę zgłoszeniową oraz prezentację zgłaszanego przedsięwzięcia (35 MB, pdf).
Zgłoszenia należy przesłać do 17 marca 2023 roku.
Jak przygotować prezentację konkursową?
Prezentację przygotowuje muzeum zgłaszające w oparciu o znajomość specyfiki zgłaszanego na Konkurs projektu. Na stanowiącą jeden dokument prezentację składają się m.in: opis zgłaszanego projektu czy materiały wizualne. Można w prezentacji zamieścić linki do materiałów związanych z projektem a dostępnych online.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminowymi kryteriami ocen będącymi ważną wskazówką w konstruowaniu prezentacji.
Podobnie jak podczas poprzedniej edycji Sybilli spośród projektów nagrodzonych i wyróżnionych przez Jury Konkursu, przyznana zostanie nagroda publiczności. Głosowanie publiczności odbędzie się za pośrednictwem profilu społecznościowego NIMOZ. O szczegółach będziemy informowali.
Partnerem 43. edycji Sybilli został Zamek Królewski na Wawelu.
Zadanie dofinansowane z dotacji celowej na wydatki bieżące ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Budżetu Państwa.
Organizacja dorocznego kongresu przedstawicieli muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 43. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022.
Wartość dofinansowania: 250 000 zł