Czasopismo „Muzealnictwo” (2022, nr 63) – zaproszenie do współpracy

Szanowni Państwo, 

do kolejnego 63. już numeru rocznika wybraliśmy bardzo szeroki temat przewodni – Muzeum odpowiedzialne? Nadając taki tytuł głównemu działowi czasopisma nie chcemy ograniczać go do współczesności; wszak muzea, będąc instytucjami zaufania publicznego, były odpowiedzialne za swoją misję od zawsze, jednak zakres tej odpowiedzialności znacznie się ostatnimi laty poszerzył. Z samej nieustannie dyskutowanej definicji muzeum wynika odpowiedzialność za zbiory, ich opracowywanie, udostępnianie. Nie czas pisać o tym jak ważne to zadania, jednak należy podkreślić, że tę ważność można rozłożyć na wiele składowych: odpowiedzialność muzeum  wobec otoczenia,  za zespół pracowników, za relacje z publicznością i jakość przekazywanych jej treści, ostatnio za bardziej uświadamiane kwestie globalne, jak zmiany klimatu, czy niezmiennie przez muzea wypełniane obowiązki podtrzymywania wspólnotowych tożsamości. Tytułowe pytanie dotyczy więc nie tyle tego, czy muzeum jest odpowiedzialne, ale dyskusyjności tego, za co przede wszystkim i wedle jakiej hierarchii znaczeń odpowiedzialne być powinno. 

Kolejny numer przyniesie również korektę jego struktury. Dotychczasowy dział Z zagranicy, w którym prezentowaliśmy muzea spoza Polski, zdecydowaliśmy włączyć w najobszerniejszą zwykle sekcję artykułów Muzea i kolekcje, gdyż tego właśnie dotyczyły teksty prezentowane w dziale zagranicznym. Redakcja zdecydowała zarazem stworzyć nowy dział zatytułowany Zarządzanie muzeum. To bardzo obszerne zagadnienie dotyczące tak zarządzania samą instytucją, jak jej zbiorami czy zespołem pracowników, szczególnie znaczące w kontekście tytułowego pytania o odpowiedzialność muzeum. Mamy nadzieję, że nie tylko zarządzający, ale i zarządzani podzielą się z Czytelniczkami i Czytelnikami pisma swoimi doświadczeniami i badaniami w tej sferze.

Redakcja „Muzealnictwa” zaprasza do współtworzenia kolejnego numeru czasopisma ufając, że teksty, które znajdą się w numerze 63., będą stanowić źródło inspiracji na miarę ugruntowanej przez dekady tradycji – i odpowiedzialności – tytułu.

dr hab. Piotr Majewski, prof. ucz.

redaktor naczelny

 

https://muzealnictworocznik.com/resources/html/cms/MAINPAGE

https://www.nimoz.pl/instytut/kontakty/czasopismo-muzealnictwo

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.